Zdrowe odżywianie to sposób na uniknięcie wielu chorób. Konsumenci są tego świadomi, dlatego uważnie przyglądają się temu, co jedzą. Czasy, kiedy to każdy korzystał z własnych zasobów – owoców i warzyw, swojskich jaj, mleka czy mięsa – dawno się skończyły. Mieszkańcy dużych miast są zdani tylko na to, co znajdą w supermarketach. Właśnie dlatego to takie ważne, by wiedzieć, co znajduje się w popularnych produktach i jakich dodatków spożywczych używają producenci.
Dlaczego producenci stosują dodatki spożywcze?
Szybkie tempo życia sprawiło, że konsumenci zmuszeni są do spożywania żywności wysokoprzetworzonej. Chętnie sięgają po dania gotowe, które wystarczy odgrzać w kuchence mikrofalowej. Producenci wychodzą naprzeciw ich potrzebom, oferując bogaty wybór jedzenia przeznaczonego do szybkiego przygotowania w domu. Niemożliwym by było, żeby taka żywność nie zawierała dodatków spożywczych. Przecież mięso i warzywa szybko się psują. Poza tym dania nie wyglądałyby apetycznie, gdyby nie zostały wzbogacone różnymi dodatkami. Dodatki spożywcze przedłużają świeżość żywności oraz poprawiają jej jakość i nadają odpowiednią konsystencję.
Jakie dodatki spożywcze są wykorzystywane do produkcji żywności?
Najbardziej znanym dodatkiem spożywczym są konserwanty. Większość konsumentów wie, że stosowane są w celu wydłużenia świeżości produktów. Hamują rozwój mikroorganizmów, dzięki czemu możemy dłużej cieszyć się zakupionym jedzeniem. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie wszystkie konserwanty są złe. Wyróżniamy różne grupy – zarówno te bardziej szkodliwe, czyli uzyskane w sposób chemiczny, jak i zdrowsze – naturalne. Konserwantów chemicznych lepiej unikać, ponieważ w połączeniu z niektórymi substancjami mogą mieć działanie rakotwórcze. Jednak naturalne są nieszkodliwe.
Producenci żywności bardzo często dodają do jedzenia również barwniki. Mają one za zadanie nadać produktom wyraziste barwy, które przyciągną ich wzrok i zachęcą do jedzenia. Tutaj sprawa wygląda podobnie jak z konserwantami – nie wszystkie barwniki są złe, ale warto ograniczyć ich ilość w diecie.
Z kolei w przemyśle mięsnym popularnym dodatkiem spożywczym jest białko wieprzowe. To źródło kolagenu i protein. Poprawia gryzalność wędlin oraz ogranicza ilość odpadów podczas plastrowania. Ponadto redukuje ilość niemięsnych dodatków.
Czy dodatki spożywcze są bezpieczne?
Choć nie każdy dodatek spożywczy należy do najzdrowszych, aby został dopuszczony do produkcji musi spełniać szereg norm jakości. Wszystkie dodatki do żywności kryjące się na etykietach pod symbolem E zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski oraz EFSA. Ich stosowanie regulują rozporządzenia, w których znajdują się informacje o grupach dodatków spożywczych, produktach, do których można je dodawać oraz dopuszczonych dawkach użycia. Duży wpływ na jakość dodatków spożywczych mają oczywiście sami dystrybutorzy. Producenci powinni wybierać europejskich dystrybutorów, takich jak https://oqema.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/. Muszą oni bowiem stosować się do z góry narzuconych norm i są z tego rozliczani. Z tego powodu ich dodatki spożywcze są bezpieczne i odznaczają się wysoką jakością, dzięki czemu pozytywnie wpływają na parametry produktów.