Wszechświat to fascynujące określenie kosmosu, które kojarzy się z potęgą. Od wieków ludzie wciąż próbują zrozumieć i odkryć wszystkie jego tajemnice. Dotychczas do badania pozaziemskiego uniwersum używaliśmy kosmicznego teleskopu Hubble’a, który dobrze się sprawdzał, ale niedługo zrobi miejsce swojemu następcy – projektowi Jamesa Webba.
Kosmiczny teleskop Jamesa Webba i jego lustrzany moduł
Kluczowym elementem teleskopu jest jego lustro, które definiuje, jak wiele szczegółów będzie można zobaczyć. Lustrzany moduł w teleskopie Jamesa Webba będzie zawierać aż 18 sześciokątnych luster wykonanych z berylu, co umożliwi lepsze zbieranie światła i w rezultacie dokładniejszą obserwację. Żadna rakieta nie byłaby w stanie pomieścić tych gabarytów, dlatego kosmiczny teleskop został zaprojektowany tak, by rozkładać się dopiero na orbicie. Projekt powstał już jakieś 24 lata temu, bo w roku 1996. Jego wystrzelenie kilkakrotnie się opóźniało, choć naukowcy zapewniali, że warto czekać. Nadszedł ten moment – NASA przeprowadziła niedawno testy, które zakończyły się sukcesem. Mamy potwierdzenie, że sprzęt wzniesie się w kosmos już w 2021 roku.
Misja kosmicznego teleskopu Jamesa Webba
Jak wiadomo, celem stworzenia tego teleskopu było odkrycie tajemnic wszechświata. Średnica zwierciadła, która przy trzykrotnie mniejszej masie ma średnicę około 2,5 raza większą niż w przypadku teleskopu Hubble’a, pozwoli na wykonanie tej misji. Obok innych projektów NASA ten jest jednym z najbardziej wyczekiwanych, między innymi z powodu konieczności włożenia w niego ogromnych funduszy. Głównym celem kosmicznego teleskopu jest badanie tworzenia się gwiazd, systemów planetarnych, formowania się i ewolucji galaktyk. Naukowcy chcą także za jego pomocą bliżej przyjrzeć się pierwszym gwiazdom powstałym po Wielkim Wybuchu i zgłębić okolice czarnej dziury. Projekt musi być jednak dokładnie opracowany, ponieważ tutaj nie będzie możliwości poprawek w przestrzeni kosmicznej, tak jak to było w przypadku teleskopu Hubble’a. Jedno jest pewne – kiedy nadejdzie długo wyczekiwany moment wystrzału, wszyscy będziemy mogli przekonać się wyraźnie o potędze kosmosu. Poniżej znajduje się filmik przedstawiający wprowadzenie do misji kosmicznego teleskopu Jamesa Webba, w którym można dokładnie przyjrzeć się jak wygląda sprzęt.