CNC – obróbka mechaniczna z wykorzystaniem komputerów

obróbka cnc

Komputery i mikrokomputery można obecnie znaleźć wszędzie – nie tylko na biurkach, ale także w przedmiotach codziennego użytku, a nawet narzędziach. Choć komputerowe sterowanie maszynami produkcyjnymi już od wielu lat jest w fabrykach standardem, to wciąż nie każdy wie, jak dokładnie wygląda nowoczesna produkcja. Jednym z kluczowych jej etapów jest obróbka CNC, czyli formowanie materiałów takich jak stal, tworzywa sztuczne czy drewno z wykorzystaniem sterowanych komputerowo narzędzi.

Obróbka CNC a inne technologie produkcji

Warto odróżnić obróbkę CNC od innych sposobów wytwarzania przedmiotów. Nie każdy element, który powstaje w fabryce, jest wynikiem obróbki CNC. Takie technologie, jak wtryskiwanie, przetapianie czy posługiwanie się zwykłą prasą cały czas są stosowane, i nawet jeżeli na którymś etapie są wspomagane komputerowo, nie można ich zaliczyć do CNC. Obróbka z definicji polega na tym, że wykonuje się pożądany kształt z wykorzystaniem cięcia, frezowania czy przycinania, a więc konieczne jest posiadanie prefabrykatu w postaci arkusza blachy czy bryły z określonego materiału. Często jednak jeden przedmiot powstaje z wykorzystaniem różnych technologii – dotyczy to szczególnie skomplikowanych maszyn, składających się z wielu części.

Obróbka CNC – czy warto zlecać ją zewnętrznej firmie?

Wiele zakładów produkcyjnych to w rzeczywistości przede wszystkim miejsca, w których montuje się wykonane gdzie indziej części. W takiej sytuacji obróbką CNC zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, takie jak https://cnc.barosz.pl/uslugi/obrobka-cnc/. Często także inne komponenty zamawia się u zewnętrznych producentów, a w ostatecznym miejscu łączy się wszystkie części w całość i wykonuje ewentualne prace wykończeniowe. Takie rozproszenie jest wynikiem wielkiej wydajności współczesnych maszyn, co sprawia, że dla wszystkich bardziej opłacalne jest zlecanie produkcji firmom, które wykonują części czy półprodukty dla wielu różnych kontrahentów. Zapewnia to optymalizację kosztów dla zamawiających, a dla wykonawców – możliwość pełnego wykorzystania posiadanych urządzeń.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *