Falownik silnika – jak go dobrać do konkretnego modelu silnika?

Jeśli falownik silnika jest urządzeniem elektrycznym służącym do zmiany prędkości obrotowej silnika poprzez zmianę napięcia i częstotliwości. Jak dobrać falownik do modelu silnika?

Falownik silnika – dobór do modelu silnika

Złe dobranie falownika silnika może spowodować uszkodzenie samego falownika. Aby odpowiednio do konkretnego modelu silnika dobrać falownik należy odczytać informacje przedstawione na tabliczce znamionowej silnika. Są to:

  • moc silnika jest podstawowym parametrem doboru falownika;
  • napięcie zasilające;
  • prąd silnika;
  • typ połączenia;
  • obroty silnika.

Do mocy silnika należy dobrać falownik, który zapewni dobrą pracę silnika. Zalecany jest dobór falownika silnika o mocy nieco większej niż moc silnika. Daje to pewną rezerwę zabezpieczającą falownik silnika przed uszkodzeniem. Na przykład, jeśli mamy silnik o mocy 2 kW to starajmy się dobrać do niego falownik silnika o mocy 2,2 kW lub więcej. Falowniki są zabezpieczone przed przeciążeniem, jednak nie zawsze może ono zadziałać.

Kupując falownik należy zwrócić uwagę na rodzaj jego zasilania. Może to być falownik jednofazowy, falownik trójfazowy, falownik napięcia, falownik prądu. Każdy z falowników może mieć dwa rodzaje zasilania. Wyróżnia się falownik skalarny i falownik wektorowy.

Dobór falownika silnika do jego modelu nie jest trudny, gdy prawidłowo odczytasz parametry z tabliczki znamionowej.

Gdzie kupić dobry falownik silnika?

Falownik silnika dobrze jest kupić w sprawdzonym miejscu, dlatego rekomendujemy: https://motovario.com.pl/ . To firma TORMEC Reduktor, która działa na polskim rynku już od 2002 r. i ma siedzibę w Toruniu. Co ważne, jest partnerem i przedstawicielem włoskiego Motovario – producenta napędów, dzięki czemu oferuje dobre ceny oraz krótkie terminy realizacji.

W ofercie TORMEC Reduktor znajdą Państwo nie tylko falowniki silnika, ale także przekładnie, silniki, wariatory, sprzęgła, części do budowy maszyn i inne. Warto zapoznać się z tym szerokim asortymentem włoskiej jakości!

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *