
Dbanie o czystość i porządek w miejscu pracy jest konieczne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale także wydajność pracy. Zanieczyszczone maszyny, szczególnie te, w których przetwarza się surowce, mogą działać gorzej. Z tego powodu, poza rutynowym zamiataniem i porządkowaniem stanowisk roboczych konieczne jest okresowe mycie hal produkcyjnych i magazynowych. Jak się za nie zabrać?
Mycie hal produkcyjnych – czy konieczny jest przestój?
Zdarza się, że przerwa w pracy jest nieunikniona. W najlepszej sytuacji są firmy zajmujące się logistyką, ponieważ często magazyny składają się z kilku hal. Wtedy można zaplanować pracę tak, by wyłączać magazyny z użytkowania pojedynczo, w ten sposób minimalizując przerwy. Z kolei w zakładach produkcyjnych i przetwórczych często wyłączenie jednej maszyny wiąże się z przerwaniem całego procesu. Dlatego, jeżeli przestój jest nieunikniony, warto zaplanować mycie hali produkcyjnej z góry, najlepiej w czasie, gdy przerwa w pracy nie spowoduje większych strat. Większość firm zajmujących się sprzątaniem przemysłowym dostosowuje się do specyfiki poszczególnych zakładów i ustala indywidualny harmonogram prac.
Ile kosztuje mycie hal produkcyjnych?
Większość firm, takich jak https://makowskimis.eu/oferta/hale ustala stawkę indywidualnie, w zależności od powierzchni i zakresu prac. Przy podstawowym myciu podłóg stawka to zwykle około 2-5 złotych za metr kwadratowy, nieco droższe są ściany, a najwięcej kosztuje odkurzanie i mycie sufitów.
Przed wykonaniem prac wykonawca zwykle wykonuje wizję lokalną, podczas której określane są powierzchnie do wyczyszczenia i środki, jakie zostaną zastosowane. Najczęściej stosowana jest metoda mycia pod ciśnieniem wodą z detergentem, ale zdarza się, że konieczne jest także usunięcie różnego rodzaju osadów i pozostałości materiałów. Zazwyczaj to zleceniodawca musi ustalić, w jaki sposób mają być zutylizowane, ale w niektórych sytuacjach można to zlecić wykonawcy.
Najważniejsze, co należy wziąć pod uwagę, to odpowiednie zaplanowanie mycia hal produkcyjnych – najlepiej zrobić to albo tuż przed, albo tuż po okresie, w którym niezbędna jest najwyższa wydajność.