Szkolenie z negocjacji – jaką postawę obierasz w negocjacjach?

Skuteczny negocjator potrafi osiągnąć określony cel, nie naruszając przy tym uczuć rozmówcy. Chociaż w teorii wydaje się to proste, to wciąż sprawia wiele problemów, przez co ciężko o dobre rezultaty. Żeby odnosić sukcesy, musisz najpierw zrozumieć, jaką postawę obierasz podczas negocjacji, by łatwiej było Ci nad nią pracować.

Szkolenie z negocjacji – postawa uległa

Osoby uległe zazwyczaj nie są zbyt pewne siebie. W osiągnięciu celu przeszkadza im przeświadczenie, że są gorsi od rozmówcy i muszą uważać, by w żaden sposób go nie urazić. Nie wierzą w swoje możliwości i sądzą, że wszystkich zawiodą. Przeciwna strona na pewno wyczuje słabość i wykorzysta to na swoją korzyść, dlatego bardzo ważna jest praca nad sobą. Lepiej w tym przypadku skupić się na pogłębieniu poczucia własnej wartości i uczęszczać na różne warsztaty, bo problem niekoniecznie leży w technikach negocjacji.

Szkolenie z negocjacji – postawa agresywna

Postawa agresywna jest przeciwieństwem postawy uległej. Negocjator jest przekonany o swojej wyższości nad rozmówcą i próbuje go zdominować. Rywalizuje i chce osiągnąć swój cel, nie zważając na nic poza tym. To niekoniecznie dobre podejście, ponieważ ludzie nie chcą negocjować z tak twardymi przeciwnikami, przez których czują się poniżani. W takiej sytuacji strona przeciwna może całkiem wycofać się z rozmowy i odrzucić ofertę. Osoby z postawą agresywną muszą popracować nad swoimi emocjami i bardziej nad sobą panować.

Szkolenie z negocjacji – postawa manipulacyjna

Z manipulatorem negocjuje się bardzo ciężko. Rozmowa jest nieprzyjemna i charakteryzuje się dużą ilością kłamstw, uników i manipulacji. Niełatwo dojść do porozumienia, ponieważ obie strony mają trudności z zaufaniem. Osoba, która obiera tę postawę ma niskie mniemanie o sobie, jak również o rozmówcy. W tym przypadku warto udać się na profesjonalne szkolenie z negocjacji, które pomoże to zmienić. Należy też pamiętać, że ostrożność to dobra cecha, ale nie uda się dojść do porozumienia w atmosferze kłamstw i czekania na cudze potknięcie.

Szkolenie z negocjacji – postawa idealna, czyli asertywność

Asertywność to nic innego jak umiejętność posiadania i wyrażania własnego zdania bez naruszania praw rozmówcy i jego komfortu psychicznego. Taka postawa jest najbardziej pożądana w negocjacjach. Osoby, które znalazły w sobie cechy agresora, manipulatora i uległego mogą wyćwiczyć asertywność. W tym celu należy udać się na kursy, szkolenia i warsztaty lub zakupić poradniki. Stawianie granic, przepraszanie za błędy, traktowanie rozmówcy z szacunkiem i obrona swojego zdania to najlepsza postawa w negocjacjach, która przynosi wyraźne efekty.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *