Jak chronić się przed cyberprzestępcami?

Mianem cyberprzestępstwa określa się wszelką działalność przestępczą w świecie internetowym lub za pomocą komputera i urządzeń mobilnych. Wszyscy internauci są narażeni na wspomniane działania, dlatego bardzo ważne jest, żeby wiedzieć jak się przed tym chronić. Istnieje kilka prostych sposobów, które może wykorzystać każdy, kto chce zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.

Zabezpiecz się hasłem

Chociaż to rozwiązanie wydaje się najprostsze i najbardziej oczywiste, to wciąż nie wszyscy doceniają jego wagę. W tym przypadku nie wystarczy kilka liter lub cyfr, które każdy może zgadnąć. Kombinacje imion i dat urodzenia najbliższych nie będą dobrym pomysłem. Dobre hasło powinno być długie, składać się z pozornie niepasujących do siebie słów i kombinacji wielkich i małych liter oraz wszelkich możliwych do wykorzystania znaków. To musi być coś, co da się zapamiętać, ponieważ trzymanie kluczy dostępu zapisanych w notatniku albo w galerii urządzenia nie zapewni bezpieczeństwa. Chociaż lepiej, żeby zabezpieczenie było przechowywane tylko w głowie właściciela, to jeśli ktoś boi się, że pamięć go zawiedzie, to może wykorzystać manager haseł, który pomoże w zapamiętaniu i stworzy szyfrowaną kopię bezpieczeństwa. Warto upewnić się, że aplikacja pochodzi z wiarygodnego źródła.

Uważaj na podejrzane linki i wiadomości

Niektóre linki mogą ściągnąć na urządzenie złośliwy program, który wywoła szkody. Jakiś czas temu często widywało się wiadomości od znajomych z linkami, które rzekomo miały pokazać czyjeś wystąpienie w telewizji lub nagie zdjęcia. Co ciekawe doszło nawet do tego, że z zainfekowanego komputera wysyłane były prośby do innych o numer BLIK i szybką pożyczkę. To wszystko było kłamstwem, które umożliwiało wirusowi rozprzestrzenienie się i kradzież pieniędzy lub danych. Trzeba bardzo uważać na każdy SMS, e-mail i wszelkie strony służące do pobierania plików, które mogą być zagrożeniem. Pobierać pliki należy tylko ze znanych i sprawdzonych stron, a wszelkie komunikaty, które w teorii są z banku albo od kuriera trzeba sprawdzać. Nawet kiedy wiadomość pochodzi od dobrego znajomego, a jej treść jest podejrzana, to lepiej upewnić się i zadzwonić do osoby, od której przyszła.

Inne formy ochrony

Poza wspomnianymi sposobami zabezpieczeń, warto jeszcze pamiętać o weryfikacji dwuetapowej, która przez aplikację utrudni dostęp do danych osobom niepożądanym i poinformuje o próbach logowania z innych lokalizacji. Czyszczenie i aktualizowanie na bieżąco programów przyczyni się do ochrony przed atakami. Kiedy ktoś pisze lub dzwoni z prośbą o podanie loginu i hasła, lepiej upewnić się, że jest wiarygodny. Nawet w momencie, kiedy połączenie w teorii pochodzi z banku lub urzędu, to bezpieczniej będzie się rozłączyć i zadzwonić samodzielnie, tak jak w innych przypadkach. Wezwania do zapłaty trzeba dokładnie sprawdzać, żeby przez przypadek nie dać się okraść. Najważniejsze, by chronić dzieci, które mogą nie być jeszcze świadome zagrożeń.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *