Lokata – czy warto z niej skorzystać?

Coraz więcej osób postanawia wpłacić swoje oszczędności na lokatę. To rozwiązanie, które ma zapewnić bezpieczeństwo, jak również zysk wszystkim tym, którzy zdecydowali się ulokować tam pieniądze. Finanse to poważna sprawa, dlatego przed każdą decyzją, która ich dotyczy należy szczególnie się zastanowić.

Czym jest lokata?

Nie wszyscy dokładnie rozumieją, czym właściwie jest lokata. To produkt oferowany przez banki, który zakłada wpłacenie określonej kwoty na z góry wyznaczony czas. Dzięki temu instytucje finansowe uzyskują kapitał, którym mogą się posługiwać, a wpłacający może zaoszczędzić i zarobić, w zależności od oprocentowania. Pieniędzy na lokacie nie wolno wypłacać przed czasem, ani dokładać do nich kolejnych funduszy. Kwota na lokacie jest dla wpłacającego w pewnym sensie zamrożona, więc jeśli postanowi z niej skorzystać przed upłynięciem ustalonego okresu, to dodatkowe środki z oprocentowania przepadają. Wszystko tak naprawdę zależy od zawartej umowy pomiędzy klientem a bankiem.

Która lokata jest najlepsza?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie. Banki oferują naprawdę różne warunki lokat. Najczęściej różnią się czasem i oprocentowaniem. Należy po prostu porównać propozycje i wybrać taką, która będzie najbardziej odpowiadać. Osoby, które wiedzą, że nie wytrzymają długo bez oszczędności powinny wybrać krótszy okres. Można łatwo policzyć ile wyniesie końcowy zysk. Na szczęście pomocne są internetowe kalkulatory, liczące na podstawie oprocentowania i okresu trwania umowy, jaki zysk przyniesie lokata w danym banku. Oprocentowanie lokat podawane jest raczej w przeliczeniu na rok, dlatego trzeba uważać i nie dać się zwieść dużym sumom w krótkim czasie. Ponadto warto pamiętać, by swoje fundusze poświęcać tylko sprawdzonym instytucjom, które mają już dłuższy staż na rynku i cieszą się pozytywnymi opiniami klientów.

Lokata – wady i zalety

Osoby zastanawiające się nad skorzystaniem z lokaty powinny poznać jej podstawowe zalety i wady, by upewnić się, czy takie rozwiązanie jest dla nich dobre. Przede wszystkim w porównaniu do niektórych metod pomnażania pieniędzy, lokaty są naprawdę bezpieczne. Na pewno lepiej jest trzymać swoje pieniądze w banku niż w domu, ponieważ dzięki temu można uniknąć kradzieży. Nie trzeba mieć szczególnie dużych oszczędności, by móc wypróbować to rozwiązanie. Poza tym oferta jest tak szeroka, że można spokojnie wybrać sobie odpowiedni okres i oprocentowanie. Sporą wadą jest jednak to, że pieniędzy nie wolno ruszać, jeśli nie chce się utracić zysku. Ci, którzy spodziewają się ogromnego profitu raczej się zawiodą. Sumy nie są wiele większe, ale zawsze lepiej mieć chociaż trochę więcej, niż nie mieć nic.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *