Telewizor 8K – must have kinomanów czy niepotrzebny wydatek?

Każdy fan spędzania wolnych chwil przed telewizorem marzy o tym, żeby jego sprzęt przenosił go w filmowy świat i cieszył oczy ostrym jak brzytwa obrazem. Ostatnio na rynek weszły najnowsze telewizory z technologią 8K, więc nasuwa się pytanie, czy warto w nie zainwestować. Producenci proponują tak wysokie ceny, że trzeba przemyśleć wszystkie za i przeciw zanim zapadnie decyzja o kupnie takiego urządzenia.

Telewizor 8K – sprzęt, z którego na razie nie można korzystać?

Przykre fakty są takie, że mimo dostępu do tej najnowszej technologii, jeszcze nie można się nią cieszyć, ponieważ oglądane treści w większości nie są do tego dostosowane. Obecnie najpopularniejsze na rynku są modele oferujące rozdzielczość 4K. Najnowsza technologia 8K może w przyszłości wyprzeć konkurentów, ale na to jeszcze trzeba poczekać. Obecnie widać różnicę dopiero przy naprawdę dużej rozdzielczości ekranu, a w innych przypadkach ciężko w ogóle ją dostrzec. Materiały demonstracyjne ukazują doskonałą jakość tej nowej technologii, ale co z tego, skoro przecież i tak nie będą oglądane na co dzień. Mimo wszystko to właśnie takie telewizory zawierają wszelkie nowinki techniczne i cieszą oko nasyconymi barwami i świetną jakością.

Gra w 8K, czyli możliwość podłączenia konsoli

Posiadanie kabla HDMI 2.1, który współgra z wysoką rozdzielczością i jest odpowiedni do połączenia ekranu z konsolą, jest doskonałym rozwiązaniem dla graczy. Umożliwia on przesyłanie danych z prędkością 48 Gb na sekundę, dzięki czemu można cieszyć się jakością w 8K. Wzmacnia dynamiczne formaty HDR, które dają żywsze kolory i bardziej naturalny obraz, a także automatyczne włączanie trybu niskiego opóźnienia. Ponadto wspiera eARC, który pozwala na dwukierunkowe wysyłanie dźwięku w zaawansowanym formacie audio. Telewizor z najnowszą technologią można już znaleźć w ofercie Samsunga i Sony. Najpopularniejszy obecnie jest model Samsung Q950R, który dzięki dużym rozmiarom zapewnia dobrą jakość obrazu, więc gra na konsoli będzie jeszcze przyjemniejsza.

Ile kosztuje telewizor 8K?

Ceny takiego sprzętu są bardzo różne, ale oscylują w granicach od kilkunastu tysięcy do kilkuset. Na taki luksus mogą pozwolić sobie tylko ci najbogatsi. Tak naprawdę nie jest jasne, czy wraz z rozwojem treści dopasowanych do tego typu telewizorów cena wzrośnie, czy raczej będzie bardziej przyjazna. Taki koszt wydaje się bezsensowny w obliczu tego, że treści nie są jeszcze dostosowane do tego rozwiązania. Być może za jakiś czas, kiedy rozwój technologii pójdzie do przodu i pojawią się treści stworzone do takiego odbioru, będzie można w pełni korzystać z telewizorów 8K, a póki co osoby, które mają odpowiedni budżet mogą już teraz się w nie wyposażyć.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *